Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt 2 procent?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt 2 procent?

Kategoria Kredyty
Data publikacji
Autor
FinanseMazowieckie.pl

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt 2 procent? W praktyce najczęściej wskazywano, że singiel celujący w 500 tys. zł potrzebował ok. 8 613 zł netto miesięcznie, a para przy 600 tys. zł ok. 10 335 zł netto. Jednocześnie nie istniała jedna sztywna pensja wejściowa, ponieważ ostatecznie decydowała zdolność kredytowa liczona przez bank i parametry konkretnego wniosku. Mniejsze kwoty finansowania wymagały istotnie niższych dochodów. Orientacyjnie singiel z ok. 3,5 tys. zł netto mógł liczyć na ok. 200 tys. zł, przy ok. 5 tys. zł netto na ok. 320 tys. zł lub więcej, a przy ok. 5,5 tys. zł netto nawet na okolice 410 tys. zł.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 2 procent?

Nie obowiązywała jedna graniczna pensja. Bank oceniał wniosek indywidualnie, biorąc pod uwagę dochód netto, koszty życia, liczbę osób w gospodarstwie, historię kredytową, rodzaj umowy oraz inne zobowiązania. Dlatego odpowiedź zawsze zależała od konfiguracji tych czynników oraz od kwoty i wkładu własnego.

W szacunkach rynkowych wskazywano progi dochodowe dla górnych limitów finansowania. Dla singla przy 500 tys. zł wymagana była zwykle pensja na poziomie ok. 8,6 tys. zł netto miesięcznie. Dla dwóch wnioskodawców przy 600 tys. zł potrzebny był dochód rozporządzalny na poziomie ok. 10,3 tys. zł netto miesięcznie. Niższe kwoty kredytu istotnie obniżały próg dochodowy.

Czym był Bezpieczny Kredyt 2 procent i kto mógł skorzystać?

Bezpieczny Kredyt 2% był rządowym kredytem hipotecznym z dopłatą do rat. Warunkiem koniecznym była pozytywna ocena zdolności kredytowej przez bank i spełnienie kryteriów ustawowych. Program był skierowany do osób kupujących pierwsze mieszkanie lub dom. Nie był adresowany do inwestorów.

Wnioskodawcy nie mogli posiadać obecnie ani wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Wymagany był wiek poniżej 45 lat. Przy wspólnym wniosku małżonków albo rodziców z dzieckiem kryterium wieku mogła spełniać tylko jedna osoba.

Na czym polegały limity kwoty i wkładu własnego?

Limit kwoty kredytu wynosił 500 tys. zł dla singla oraz 600 tys. zł dla gospodarstwa domowego prowadzonego z małżonkiem lub z dzieckiem. Wkład własny nie mógł przekroczyć 200 tys. zł. Przewidziano precyzyjne zasady jego liczenia oraz wyjątki opisane w regulacjach programu.

  Jak kupić auto na raty w polskich warunkach?

Wyższy wkład własny oraz niższa kwota kredytu przekładały się na niższy wymagany dochód, co ułatwiało bankowi pozytywną ocenę zdolności kredytowej.

Co wpływa na wymaganą wysokość dochodu?

  • Dochód netto gospodarstwa domowego oraz jego stabilność
  • Liczba wnioskodawców i liczba osób na utrzymaniu
  • Wkład własny i docelowa kwota kredytu
  • Historia kredytowa i aktywne zobowiązania
  • Rodzaj umowy oraz koszty utrzymania uwzględniane przez bank

Im wyższy dochód rozporządzalny oraz im niższe koszty i zadłużenie, tym wyższa zdolność kredytowa. W praktyce znaczenie miały także założenia polityki ryzyka konkretnego banku oraz poziom stóp procentowych i rekomendacje nadzorcze.

Jak bank liczył zdolność kredytową w kredycie 2 procent?

Zdolność kredytowa oznaczała kwotę, którą bank może bezpiecznie pożyczyć przy danych dochodach i kosztach życia. Instytucja najpierw weryfikowała, czy wnioskodawca spełnia założenia programu, a następnie liczyła zdolność według wewnętrznych procedur oraz obowiązujących wytycznych. Pod uwagę brała m.in. rodzaj zatrudnienia, staż, obciążenia długiem i wysokość wymaganej raty.

Dopłata redukowała wysokość raty w pierwszych latach, przez co finansowanie było bardziej dostępne niż standardowa hipoteka. Nie zwalniało to jednak z konieczności wykazania realnej zdolności kredytowej zgodnie z polityką banku.

Ile wynosiły orientacyjne progi dochodowe dla singla i pary?

W ujęciu orientacyjnym singiel z dochodem ok. 3,5 tys. zł netto mógł liczyć na ok. 200 tys. zł finansowania, a przy ok. 5 tys. zł netto na ok. 320 tys. zł lub więcej. Dochód rzędu ok. 5,5 tys. zł netto dawał szacunki zdolności w okolicach 410 tys. zł.

Przy maksymalnych limitach programu wskazywano, że singiel celujący w 500 tys. zł potrzebował ok. 8 613 zł netto miesięcznie. Para przy limicie 600 tys. zł potrzebowała wspólnego dochodu ok. 10 335 zł netto. W przypadku gospodarstw domowych z wyższym dochodem rynkowe szacunki zdolności bywały jeszcze wyższe, choć limit programu ograniczał maksymalną kwotę kredytu. Zależność między wzrostem liczby osób w gospodarstwie a niezbędnym dochodem nie była proporcjonalna.

Ile trzeba zarabiać w różnych miastach?

Różnice regionalne w dochodach potrzebnych do sfinansowania zakupu wynikały pośrednio z poziomu cen mieszkań i oczekiwanej kwoty kredytu. W analizach dla lokali kompaktowych o powierzchni ok. 35 m² wymagane dochody netto w tańszych ośrodkach sięgały ok. 3,2 tys. zł, natomiast w największych miastach takich jak Warszawa, Kraków i Gdańsk wahały się w przedziale ok. 5,4 do 5,9 tys. zł.

  Kredyt 120 tys na 10 lat jaka rata przy różnych ofertach banków?

Dla większej powierzchni rzędu 50 m² szacowane progi dochodowe rosły. Wskazywano wartości ok. 5,9 tys. zł netto w Katowicach, ok. 7,6 tys. zł w Poznaniu oraz ok. 10,6 tys. zł w Warszawie. Różnice te dobrze oddają wpływ lokalnych cen metrażu na potrzebny poziom wynagrodzenia i docelową kwotę finansowania.

Dlaczego dopłata 2 procent nie znosiła wymogu zdolności?

Dopłata obniżała ratę w początkowym okresie, ale bank musiał mieć pewność, że kredytobiorca poradzi sobie z zobowiązaniem także poza okresem wsparcia. Z tego powodu zachowywano pełną analizę ryzyka zgodnie z procedurami i rekomendacjami, a kluczowy pozostawał stabilny dochód netto oraz bezpieczny poziom zadłużenia.

Czy liczba osób i wysokość dochodu rosną w tym samym tempie?

Wzrost liczby osób w gospodarstwie zwykle oznaczał potrzebę wyższego łącznego dochodu, jednak nie musiał on rosnąć proporcjonalnie. Wynikało to z efektu współdzielenia kosztów i odmiennych założeń banków co do minimalnych kosztów życia w przeliczeniu na osobę.

W rynkowych zestawieniach można było zauważyć, że bezdzietne małżeństwo z dochodem ok. 9 tys. zł netto osiągało szacowaną zdolność w okolicach 688 tys. zł, gospodarstwo z dzieckiem i dochodem ok. 10 tys. zł netto w okolicach 735 tys. zł, a z dwójką dzieci i dochodem ok. 12,5 tys. zł netto nawet powyżej 910 tys. zł. Przy takim poziomie zdolności ostateczną kwotę kredytu ograniczały jednak limity programu.

Które elementy były absolutnie kluczowe dla pozytywnej decyzji?

  • Spełnienie kryterium pierwszej nieruchomości oraz wieku poniżej 45 lat
  • Dochód netto adekwatny do kwoty finansowania i liczby osób w gospodarstwie
  • Wkład własny mieszczący się w limicie do 200 tys. zł
  • Brak nadmiernych zobowiązań i pozytywna historia kredytowa
  • Kwota kredytu zgodna z limitem 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla gospodarstwa z małżonkiem albo z dzieckiem

Podsumowanie

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt 2 procent, zależało głównie od zdolności kredytowej i parametrów wniosku. Orientacyjnie singiel przy 500 tys. zł potrzebował ok. 8 613 zł netto, a para przy 600 tys. zł ok. 10 335 zł netto. Dla mniejszych kwot finansowania progi dochodowe były zdecydowanie niższe. Ocenę determinowały zwłaszcza dochód netto, liczba osób w gospodarstwie, wkład własny, kwota kredytu, historia kredytowa oraz polityka ryzyka banku. Program był przeznaczony dla osób bez wcześniejszej i obecnej własności nieruchomości, poniżej 45 lat, z limitem kredytu 500 tys. zł lub 600 tys. zł i limitem wkładu własnego do 200 tys. zł.

Dodaj komentarz